Kids-world.dk
Skal børnene have nyt legetøj, enten som gave eller bare til hverdagens leg? Med tre børn hjemme har vi gennem årene købt, testet og slidt hundreder af legetøjsprodukter igennem. Her samler vi erfaringerne, så du hurtigt kan finde det rette legetøj til alderen, budgettet og anledningen.
Legetøj efter alder
Babylegetøj (0-2 år)
De første år handler om sanser og motorik: raslebamser, bideringe, puslespil med store brikker og det første motoriklegetøj. Det kunne f.eks. være en gave til et Babyshower du er på jagt efter. Det er der gode muligheder for at finde i denne kategori, men husk også noget til den kommende mor.
Se udvalget til aldersgruppen her: Kids-World.dk.
Børnehavealder (3-5 år)
Her er det motoriklegetøj, rollelegetøj og klodser der virker: bane-opbygning, LEGO og Playmobil.
Se udvalget til aldersgruppen her: Kids-World.dk.
Skolealder (6-9 år)
Byggesæt, spil og det mere avancerede: Lego, Playmobil-temaer og det første strategy-spil.
Se udvalget til aldersgruppen her: Kids-World.dk.
Billigt legetøj, hvor finder man det?
Søgningen på billigt legetøj er stor, men “billigt” betyder ikke dårligt. De vigtigste regler.
Holdbart legetøj holder faktisk længst og bliver dermed billigere over til. Dertil kan man altid holde øje med gode tilbud eller besøge en genbrugsbutik.
Hvilke mærker holder?
Legetøj skal holde i mange år. Vi er for længst blevet voksne, men har alligevel lidt af det gamle legetøj liggende, meget er gået i stykker med tiden, men noget holder stand og er blevet genbrugt til vores børn.
Det, der holder, er mærker som Siku (tyske legetøjsbiler og landbrugsmaskiner), Playmobil (figurer i en verden fuld af temaer lige fra cowboys, sørøvere og bondegårde til byen) og Lego (der kan formes til alt lige fra biler, huse, fly og broer, kun fantasien sætter grænser). Der er naturligvis mange flere gode mærker, de tre er blot dem, vi husker som god kvalitet og holdbare materialer.
Fødselsdagsgaven og toget der altid virker
Er gaven til en fødselsdag? Har du overvejet et fødselsdagstog til kagen?
Hvem har ikke haft en togbane, da de var små? Nogle har stadig tog, selvom de er rundet 50 år, tog har ingen alder. Her har vi det klassiske tog fra dengang far var dreng. Ser vi på nutidens unger, så kender jeg to piger, der synes, at dette er ret morsomt, specielt hvis de kan køre selv.

Online eller den fysiske legetøjsbutik?
I den fysiske legetøjsbutik finder man typisk smilende personale, men til højtiderne er der kø ved kassen og ingen, der har tid til at svare på spørgsmål om produkterne. Online er der aldrig kø ved kassen, produkterne har typisk en fin beskrivelse, og gaverne sendes direkte til døren eller arbejdspladsen. Det vil ofte være nemmere at sidde og bestille varerne, når du har tid, frem for at styre rundt i centeret efter arbejde, når du skal hjem og lave mad. Men finder ofte også et større udvalg online, ikke altid den lokale butik har den rette farve eller model. Men bort set fra det, husk at støtte de lokale butikker, ellers forsvinder de.
